Jdi na obsah Jdi na menu
 


laska

26. 9. 2008

Láska

 
 
 

Základní tři kotvy křesťanství jsou známé jako: VÍRA, NADĚJE, LÁSKA. Přičemž láska má výsadní postavení a jako jediná zůstává i po smrti. V rovině symbolické je podle mě pravda, ale troufám si tvrdit, že smrtí pro křesťana končí všechny tři tyto fragmenty víry za vzniku jedné zcela nové.

Z mého úhlu pohledu je první a výsadní Víra. Tu můžeme vykládat mnoha způsoby od Mistra Eckharta „Víra je odvaha k bytí a k nasazení se pro druhé.“, přes názory, že víra šat a náboženství je šatníkem, či Lutherské přesvědčení „víra je paradoxem náboženství“ až k současnému pojetí katechismu, že víra je svobodný úkon přijetí Božího zjevení. Já osobně bych k tomuto přidal, že víra je osobní přesvědčení o existenci něčeho (převážně) iracionálního, současně však nejvýše relevantního. Víra by tedy měla zaniknout v případě „objektivního“ poznání skutečnosti. V případě křesťanů by to mělo být po smrti, přesněji po zmrtvýchvstání.

Dalším kotvou křesťanství je naděje. Troufám si tvrdit, že naděje je synonymem pro víru v optimistický konec. Tedy je to jeden z prvků zmodifikované víry. Měla by opět skončit příchodem a uskutečněním události, ve kterou jsme „věrili“ čili „měli v ní naději“.

Poslední je láska. Všichni jistě dobře známe fráze jako „cítit či pociťovat lásku“, „prožívat lásku“. Já říkám: „Lásku jako komplex nelze pociťovat, cítit ani prožívat, protože ve světě omezeném prostorem nemůže existovat“ a též, láska nezná minulost a ani neví o budoucnosti, prostě stojí mimo čas - tudíž není, ale dovede existovat "jiným způsobem". Nabízím pro to hned několik odůvodnění. To co si společnost pracovně pojmenovala jako „láska“ je jen „víra v lásku“ a to proto, že láska na tomto světě sice "existuje" v jistém slova smyslu, ale je na světě neúplná. Natolik neúplná, čili zanedbatelné množství, že v celkovém pohledu prostě není. Abych se vám z toho nezamotal hlavu, uvedu příklad: láska není jako mléko, mám ze 1 miliardy hektolitrů 1 litr a tak mám pouze zanedbatelnou část, ale každá sebemenší část je totožná s celkem. To není příklad lásky, láska je v tomto pohledu jako třeba lidské tělo- když mám část-žaludek, prst, tak nenaleznu žádnou totožnou část, každá část je zcela jiná a jedinečná. Právě takto vidím lásku. My známe pouze nicotnou část, která je ale zcela odlišná od kterékoliv jiné chybějící a navíc je tak nicotná, že je pouze přelud tvrzení, že ji známe.. Lásku tak nelze projevovat ani dávat, jelikož ji neznáme. Lze jen v druhých vyvolat tzv. víru v lásku. S láskou jednoduše nelze manipulovat, protože tady prostě není. Víra v lásku sama o sobě poukazuje na to, že to bude opět jeden z podsouborů víry jako takové.

Nejlépe to lze ukázat na partnerských vztazích, protože právě ony jsou založeny na víře v lásku. Tím chci polemizovat s českým ateismem. Ateisté nevěří v Boha, ale sňatky samozřejmě uzavírají. Mluví o lásce a vzato do důsledku leckterý zapřísáhlý ateista má partnerskou lásku na prvním místě žebříčku hodnot. Nepřipadá vám to absurdní? Mně ano!

Věří v lásku, ale Boha popírají. Přitom Bůh je synonymem lásky a láska je stejně iracionální jako Bůh. Láska je otázka víry jakožto Bůh. Existence lásky je stejně pravděpodobná či chcete-li nepravděpodobná jako existence Boha. A jejich argumentace?

Je to přece věc biologie a chemie, jsou to pudy a hormony. Je to vědecky dokázané.

A co je potom víra v Boha či nadpřirozeno? Je to pro věc pro člověka zcela přirozená jako ona láska. Je to též otázka biologie, chemie ba dokonce psychologie. Důkazem budiž pověry a pověrčivé e-maily přinášející štěstí, či neštěstí až smrt dle záslužnosti zda odkazy odešleme či nikoliv. Několik vědeckých experimentů dokázalo, že 93 z 95 dotázaných ateistů odeslali tyto maily a objasnily svůj počin frázemi typu „pro jistotu“ či „co kdyby to byla náhodou pravda“.

Domnívám se, že drtivá většina ateistů prožívá cosi, co bych nazval „nepřesvědčení o sobě samém.“

Poslední na co bych rád poukázal je výrok z počátku mé úvahy: „smrtí křesťana končí tři kotvy křesťanství za vzniku jedné nové.“

Zmrtvýchvstáním končí víra jako taková, a zvláště její podsložky: víra v naději a víra v lásku. Na čež vzniká opravdová láska, protože se dostaneme mimo prostor a čas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosim o radu :-)

(Jana D, 16. 8. 2009 12:40)

Dobry den, chtela bych poradit, dostali jsem zvlastni dekoraci na poveseni, moc se mi libi, bohuzel nevim, co si pod tim mam predstavit. Dostali jsme to od vericiho cloveka. Zkusim vam to trochu popsat..je to drevene kriz a kotva jsou udelany do pismene X a ve stredu je prilepene srdce s jizvou a okolo srdce je proutek s trny. Vse jsme si dali dohromady, proc to tam je, ale nevime co znaci ta kotva, mohla by jste nam poradit?? Predem dekuji za odpoved, muzu poslat i foto. Jana D.